Tapicerki samochodowe

Obszywanie kierownic – kilka faktów

Kierownica to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Pozwala nam na swobodne skręcanie, manewrowanie w trakcie sytuacji wymagających natychmiastowej reakcji. Każdy kierowca powinien odczuwać komfort w trakcie jazdy samochodem, dlatego odpowiednio skonfigurowana kierownica ma olbrzymie znaczenie. Podobnie wielkie znaczenie ma jej obszycie. Często otrzymujemy od klientów pytania na temat obszywania kierownic, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was krótki poradnik z serii „pytania i odpowiedzi / faq”. Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego artykułu zrozumiecie na czym polega obszywanie kierownic i jak bardzo podnosi komfort w trakcie jazdy. Zachęcamy do lektury.

Pytanie: Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do obszywania kierownic i dlaczego?

Tak naprawdę jedynym „słusznym” materiałem będzie skóra. Pomimo stopniowego zużywania się, posiada ona świetne właściwości, gdyż jest przyjemna w dotyku, oddycha i pochłania pot w ilości zapewniającej komfort prowadzącemu pojazd. Ponadto skóra gwarantuje stabilizację rąk w trakcie trzymania kierownicy. Ma doskonałą przyczepność.

Pytanie: Jak drogie jest to rozwiązanie?

Skóra nie jest tanim materiałem, dlatego obszycie nią kierownicy będzie kosztować od 300 do nawet 1200 złotych. Istotne znaczenie ma tutaj rodzaj skóry, a także sama kierownica. Jedną z ostatnich realizacji w naszej firmie było obszycie kierownicy Jaguara (zdjęcie poniżej) wraz z airbagiem skórą Umbra (są to skóry palety premium Porsche), gdzie koszt końcowy wyniósł 1200 złotych.

kierownica jaguara

Pytanie: Czy średnica kierownicy ma istotne znaczenie na koszt całego przedsięwzięcia?

Tak, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku nieoryginalnych kierownic (wersje sportowe). Im większa średnica kierownicy, tym w teorii większa cena za jej obszycie.

Pytanie: Czy klienci wybierający tapicerowanie swojego samochodu myślą też o obszyciu kierownicy np. skórą?

Klienci nie muszą o tym myśleć, ponieważ kierownica jest zawsze obszywana w komplecie. Nawet jeśli jest już obszyta fabrycznie, to dla estetyki powinno się to zrobić na nowo. Musi być idealnie świeża, matowa jak reszta tapicerki. Po naturalnej „matowości” poznaje się wiek skóry. Taka jest jej charakterystyka.

Co do dermy, to nasza firma nie obszywa nią kierownic. To nie jest materiał do takich celów!

Pytanie: Ile trwa proces obszywania kierownicy skórą?

Średni czas obszycia kierownicy wynosi od 3 do 4 godzin roboczych. Operacja odbywa się w ten sposób, że klient zostawia nam samochód o umówionej wcześniej godzinie i odbiera go najpóźniej o godzinie 16. Często też zdarza się tak, że klient zostaje w warsztacie, dzięki czemu ma możliwość obejrzenia całego procesu, krok po kroku, punkt po punkcie.

Pytanie: Jak pielęgnować obszytą kierownicę?

Teoretycznie nie ma takiej potrzeby, ponieważ skóra jest wcześniej impregnowana, nasączona olejkami oraz antyutleniaczami (zdjęcie poniżej). Dla poczucia estetyki oraz higieny można raz na jakiś czas (w momencie kiedy skóra staje się niemiła w dotyku, lepka itd.) przemyć ją pianą, którą można wytworzyć z letniej wody oraz szarego mydła. Podkreślamy – musi to być piana, a nie mydliny. Po nasączeniu skóry czekamy chwilę i osuszamy miękkim ręcznikiem. Następnego dnia po pełnym wyschnięciu można użyć mleczka do skóry. Posiadamy różnego rodzaju mleczka w sprzedaży. Nasz pracownik chętnie pomoże wybrać odpowiedni środek.
Pytanie: Czy obszycie kierownicy zmienia jej grubość?

Tak, ale jest to praktycznie niezauważalne. Obwód kierownicy zmienia się o około 3-4 mm, a to co zauważamy, to efekt pogrubienia koła. Jest to pozytywna zmiana, która zwiększa komfort w trakcie jazdy. Warto zauważyć, że kierownice sportowe są specjalnie pogrubione, aby kierowca trzymał ją pewniej i dokładniej prowadził swój pojazd.
Pytanie: Obszywanie kierownic eko-skórą – dobra alternatywa dla zwykłej skóry?

Eko-skóra, derma – nie są to materiały do obszywania kierownic.
Pytanie: Lepiej obszyć kierownicę, czy kupić nową, skórzaną? Co wyjdzie taniej?

Ze względów finansowych na pewno opłaca się zakup kierownicy używanej, aczkolwiek w momencie zakupu nie znamy jej historii. Kierownice wystawione na sprzedaż często pochodzą z samochodów rozbitych i same w sobie mogą być uszkodzone. W momencie kolizji kierownica może się nawet zerwać i spowodować drastyczne konsekwencje (wbicie się elementu konstrukcji kierownicy w twarz). Brzmi przerażająco, ale warto poszukać zdjęć z wypadków i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupować używane kierownice. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie obszycie własnej kierownicy nową, czystą, pachnącą skórą z gwarancją!
Pytanie: Czy proces obszywania wymaga zdjęcia kierownicy?

Tak, jest to konieczne. W naszym warsztacie zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści, ale można też dostarczyć nam zdemontowaną kierownicę.
Pytanie: Obszywanie kierownic skórą u tirów – czy takie zjawisko występuje?

Jest to częsta praktyka. Kierowcy decydują się na taki ruch z trzech powodów. Pierwszym powodem jest aspekt higieniczny, drugim naturalne wytarcie koła, zaś trzecim rozklejenie kierownicy (kręcąca się np. część górna). Kierownica zostaje sklejona i po takiej operacji musi zostać odpowiednio obszyta.

Pytanie: Czy obszywanie kierownic zwiększa komfort w trakcie jazdy?

Zdecydowanie tak! Każdy dostrzeże różnicę pomiędzy kołem plastikowym, a oprawionym skórą. W dzisiejszych czasach coraz więcej koncernów obszywa kierownice w seriach swoich samochodów dla podniesienia komfortu oraz prestiżu.
Pytanie: Jaki typ obszycia powoduje zwiększenie wartości pojazdu?

Przypominamy, że jedynym słusznym typem obszycia jest skóra. Nie zwiększa ona wartości pojazdu, a dodaje mu atrakcyjności i prestiżu.
Pytanie: Na jaką gwarancję mogą liczyć kierowcy chcący obszyć kierownicę?

Zgodnie z Polskim prawem – 24 miesiące.

Obszywanie kierownic skórą – moda, która dopiero zaskoczy

Obszywanie kierownicy to nie tylko zwiększenie prestiżu, komfortu i radości z jazdy. To także podążanie z duchem czasu, gdyż w dzisiejszych czasach prawie każdy koncern samochodowy rezygnuje z typowych tapicerek na rzecz skóry / elementów obszytych skórą. Jeśli macie Państwo jakieś pytania, to prosimy o kontakt. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi artykułami i poradnikami.

O Maff

Sprawdź również

tapicerstwo samochodowe

Tapicerstwo samochodowe a wartość pojazdu

Tapicerka a wartość samochodu W dzisiejszych czasach ceny samochodów drastycznie maleją, ma to związek z ...

2 komentarze

  1. Witam,

    Napisali Państwo, że eko skóra nie nadaję się do obszywania kierownicy. Czy jest jakakolwiek alternatywa dla mnie skoro nie chcę mieć żadnych elementów skóry naturalnej w samochodzie? Ogólnie chciałbym obszyć fotele i zrobić całą tapicerkę w BMW E90 ale jeśli jest możliwość użycia tylko naturalnej skóry to bardzo nad tym ubolewam. Jak najbardziej rozumiem, że eko skóra się do tego nie nadaje ale może jakaś alternatywa? Z góry dziękuję za odpowiedz.

    Pozdrawiam,

    Piotr

    • Zawsze można zastosować zamiennik ,tzn. vinyl samochodowy (atestowany)czyli tzw. „Eco skóra” lub „skaj” . Niestety jest to tworzywo sztuczne któremu daleko do materiału naturalnego . Rozumiem że chce Pan być „eco” ale czy stosowanie sztucznych materiałów do których produkcji stosuje się ropę naftowa i gaz i rozkładają się setki lat jest ekologiczne ? A co zrobić ze skórą zwierząt które „idą na mięso” ? Wyrzucić ? To dopiero nie jest ekologiczne i chyba nie „etyczne ” . Zagadnienie dość trudne ,ale moim zdanianiem z szacunku dla zwierzęcia należy nie marnować czegoś co i tak jest ,jest bo jesteśmy mięsorzercami . Przepraszam jeśli kogoś moja wypowiedź uraziła .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>