Tapicerki Skórzane – skóra naturalna czy vinyl

Producenci samochodów od lat stosują prawdziwą skórę tylko w marnym procencie tapicerki, bądź nie stosują jej wcale. Zasłaniają się przy tym ekologią i dbałością o środowisko. Jak to wygląda naprawdę?

Zacznijmy od tego co mamy do wyboru. Skóra naturalna, która stosowana jest w motoryzacji to tak naprawdę odpadki. Człowiek jest mięsożerny. Pomijamy tu wegetarian i wegan stanowiących ułamek społeczeństwa. Skór cielęcych się nie zjada, więc człowiek wymyślił, by poddać je procesowi garbowania i wykorzystać. Nie będę rozpisywać się o garbowaniu, jednak zainteresowanych odsyłam do wikipedii.

Drugą możliwą opcją jest skóra syntetyczna, eko-skóra, skaj, winyl czy jak to sobie nazwiemy: wikipedia definiuje to tak: „materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę  zwierzęcą.”

Wychodzi na to iż pod przykrywką eko-skóry istnieje sztuczny, jak plastikowa butelka, materiał który może się rozkładać od 100 do 1000 lat. Jedyną zaletą sztucznych materiałów jest ich cena. Często o połowę niższa od skóry naturalnej, kusi producentów samochodów, którzy jak wiadomo obniżając koszty liczą zyski.

Eko-skóra nie rozloży się sama, natomiast skóra naturalna jest w pełni biodegradowalna. Dobrze się zastanówmy który materiał bardziej nadaję się na tapicerki.
Eko-skóra nie rozloży się sama, natomiast skóra naturalna jest w pełni biodegradowalna.

Porównując wytrzymałość obu produktów, skóry naturalnej oraz skaju, otrzymujemy jednoznaczna wygraną skóry. Odpowiednio konserwowana będzie z nami całe życie. A co z winylem? Mimo, że rozkłada się tysiące lat, do wymiany/wyrzucenia nadaję się często po paru latach użytkowania.

Kupując samochód nowy, prosto z salonu zawsze mamy wybór: Tapicerki tekstylne lub „skórzane”. Zastanówmy się dobrze, którą drogą chcemy iść. Czy naprawdę ratujemy środowisko decydując się na tapicerki ze sztucznej skóry? Może lepiej wybrać rzemieślnika, takiego jak my, który tapicerki skórzane robi z naturalnej skóry. Bo pamiętać należy, że dopóki człowiek je mięso, skóra będzie naturalnym odpadkiem, który lepiej wykorzystać na tapicerki skórzane niż wyrzucić.

O Maff

Sprawdź również

Tapicerki samochodowe

Tapicerki samochodowe – Komfort i wygoda

Użytkowanie samochodu to nie tylko poruszanie się od punktu A do punktu B. Przyjemność z ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>